24 maja 2024 roku w Młodzieżowym Domu Kultury odbyło się spotkanie uczniów szkół radomskich, podsumowujące projekt "100 złotych lat. Historia polskiego pieniądza". Projekt, realizowany przez uczniów radomskich szkół pod patronatem RODoN, trwał od września 2023 roku i miał na celu pogłębienie wiedzy na temat historii polskiego złotego oraz zrozumienie ekonomicznych aspektów związanych z walutą narodową. Uczestniczyli w nim uczniowie klas 7 i 8 naszej szkoły.

W ramach spotkania odbyła się ciekawa i burzliwa debata pt. "Euro czy Złotówka". Uczniowie wykazali się dużą wiedzą i znajomością tematu, przedstawiając interesujące argumenty zarówno za zachowaniem złotego polskiego, jak i za wprowadzeniem euro. Dyskusja była dynamiczna i angażująca.

Po debacie przeprowadzono ćwiczenie z wykorzystaniem drzewa decyzyjnego "Euro czy Złotówka", które pozwoliło uczniom przeanalizować różne scenariusze i konsekwencje wyboru waluty. Było to praktyczne zadanie, które pomogło uczestnikom zrozumieć złożoność podejmowania decyzji ekonomicznych oraz rozważyć wszystkie za i przeciw związane z każdą opcją.

Następnie odbyło się referendum wśród uczestników na temat wyboru waluty - złoty czy euro. Wyniki referendum pokazały, że większość uczniów opowiedziała się za zachowaniem polskiego złotego.

Spotkanie było doskonałą okazją do integracji uczniów z różnych szkół w Radomiu. Wspólna praca nad projektem, udział w debacie oraz dyskusje pozwoliły na zacieśnienie więzi między uczniami. Było to wartościowe doświadczenie, które pokazało, jak ważna jest współpraca i wymiana poglądów między młodymi ludźmi.

Na zakończenie spotkania dokonano podsumowania działań podjętych w ramach projektu. Było to wyjątkowe wydarzenie, które nie tylko wzbogaciło wiedzę uczniów, ale także pozwoliło im aktywnie uczestniczyć w dyskusji na ważny temat gospodarczy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy do udziału w kolejnych projektach.

Lidia Sitarz