W ramach obchodów Dni Unii Europejskiej, które odbyły się w ostatnim tygodniu kwietnia i pierwszym maja, zostało zorganizowanych w naszej szkole szereg atrakcji i konkursów mających na celu promowanie idei integracji europejskiej oraz edukację uczniów na temat państw członkowskich UE.

Dla uczniów klas siódmych i ósmych odbył się konkurs, którego celem było pogłębianie wiedzy o UE i państwach członkowskich. Miał formę quizu, w którym dwuosobowe zespoły zgłoszone spośród uczniów klas siódmych i ósmych odpowiadały na pytania. I miejsce w konkursie zajęli uczniowie klasy 7b – Kowalski Antoni i Szymański Kacper, II miejsce uczniowie klasy 8a- Sawicki Błażej i Kaczyński Bartłomiej, a na miejscu III znaleźli się uczniowie klasy 7c - Dobrzańska Zuzanna i Dwojak Jan. Na zakończenie spotkania wszyscy jego uczestnicy wzięli udział w quizie kahoot. Największą ilość punktów zdobył Kalinowski Jakub z klasy 8a, kolejne miejsca zajęli: Jan Dwojak z klasy 7c oraz Błażej Sawicki z klasy 8a. Podczas konkursu zostały zaprezentowane plakaty przedstawiające informacje o państwach członkowskich UE. Zostały one przygotowane przez uczniów klas piątych i szóstych naszej szkoły.

Uczniowie klas 4-6 wzięli udział w konkursach plastycznych „Unia Europejska - To Lubię” oraz „Przewodnik po państwach Unii Europejskiej”.

Dla najmłodszych uczniów, z oddziału przedszkolnego oraz klas 1-3, nauczyciele przygotowali niezwykłe i barwne zajęcia z wykorzystaniem platformy edukacyjnej learning-corner.learning.europa.eu. Podczas lekcji dzieci miały okazję odkrywać tajemnice Unii Europejskiej, rozwijając podstawowe informacje na temat państw członkowskich, ich barwnych flag, stolic oraz fascynujących ciekawostek kulturowych. Dodatkowo, uczniowie w otoczeniu kolorowych flamastrów i farbek, w pełnej swobodzie twórczej, mieli możliwość wyrażenia swoich fantazji poprzez tworzenie rysunków przedstawiających Syriusza - symbol Unii Europejskiej. Zajęcia nie tylko rozbudziły wyobraźnię najmłodszych, ale także umożliwiły im bliższe poznanie wartości i symboli Europy w sposób niezwykle kreatywny i zabawny. Dodatkowo najmłodsi uczniowie mieli okazję wziąć udział w quizach i zagadkach, które sprawiły, że nauka stała się nie tylko edukacyjna, ale również bardzo zabawna i interaktywna. Dzięki temu, nawet najmłodsi uczniowie naszej szkoły mogli aktywnie angażować się w proces poznawania świata Unii Europejskiej i jej barwnych tajemnic.

Całość obchodów Dni Unii Europejskiej w PSP nr 2 w Radomiu była doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy uczniów na temat integracji europejskiej, do kreatywnego wyrażania swoich myśli i pomysłów poprzez różnorodne formy aktywności oraz integracji społeczności szkolnej.

Józefina Młynarska, Lidia Sitarz, Robert Kaca