Dzień Patrona jest jednym z najbardziej uroczystych w kalendarzu szkolnym. To święto całej społeczności, dla której Hans Christian Andersen jest niedoścignionym wzorem pisarza i człowieka. Spośród wielu twórców wyróżnia się autentyczną skromnością i odwagą myślenia, połączeniem dobra i siły charakteru. Podczas obchodów Święta Patrona rozstrzygnięto  XVII edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego pod hasłem: „I Ty możesz zostać baśniopisarzem”.  Jak co roku uczniowie naszej szkoły przydzielają specjalną nagrodę: Nagrodę Jury Dziecięcego, którą otrzymała Julia Kurek ze Szkoły Podstawowej w Łysomicach, województwo  kujawsko - pomorskie.

Od czterech lat w naszej szkole organizowany jest również Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Zaczarowany Świat Baśni Hansa Christiana Andersena”. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w tym roku wyróżnienie w konkursie otrzymała uczennica naszej szkoły Oliwia Berny z kl.3b.

Czy marzenia się spełniają? Odpowiedzi  na to pytanie  udzielili nam bohaterowie baśni Hansa Christiana Andersena. Szkolny teatrzyk Bajkoludki przedstawił wygraną baśń  SPACER Z ANDERSENEM pod kierunkiem pani Anny Dolegi i pani Marioli Piechurskiej.

Bujnej fantazji daliśmy  się ponieść w wykonaniu dramy przez kl.1b i piosenki Calineczka przez Zeróweczkę oraz niezwykłemu tańcu, który pokazały uczennice kl.4a.

Baśń „Calineczka” należy do najpiękniejszych baśni Pana Andersena. Jest to opowieść o dążeniu do wolności i piękna, o ukochaniu świata przyrody, słońca, ciepła, kwiatów i ptaków, a także o tęsknocie za tym, co piękne, ciepłe i jasne, delikatne i kruche, niepowtarzalne i dalekie. Calineczka rozpoczęła nowe szczęśliwe życie. Zamieszkała wśród kwiatów, które tak lubiła. Baśń uczy nas, że jeżeli udzielimy komuś pomocy, na pewno ktoś nam się odwzajemni, gdy my będziemy tej pomocy potrzebować.

Podczas uroczystości można było  obejrzeć wystawę plastyczną poświęconą twórczości Hansa Christiana Andersena. Koniec naszych obchodów zakończył barwny korowód ulicami naszego osiedla, który prowadził Hans Christian Andersen.