Dnia 6 marca 2024 roku w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 2 im. H. Ch. Andersena miał miejsce Warsztat Uczniowski zorganizowany w ramach programu "Złote Szkoły NBP - IV edycja - Polski złoty w obiegu od 100 lat- NBP i jego funkcja emisyjna”. Wydarzenie to zostało zainicjowane przez Drużynę Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej, której opiekunem merytorycznym była pani Józefina Młynarska, nauczycielka geografii.

Warsztat miał na celu propagowanie wiedzy ekonomicznej wśród uczniów klas szóstych naszej szkoły poprzez przekazywanie informacji na temat polskiego złotego oraz funkcji emisyjnej Narodowego Banku Polskiego.

Przygotowując temat i przebieg warsztatu, Drużyna wybrała konkretne zagadnienia, które zostały zaprezentowane na spotkaniu. Zostały przydzielone zadania członkom drużyny, którzy opracowali prezentacje multimedialne oraz ćwiczenia interaktywne.

Podczas warsztatów uczniowie brali udział w serii zadań obejmujących pytania oraz prezentacje związane z tematyką NBP i pieniądza. Wykorzystano platformę Mentimeter, aby uczestnicy mogli odpowiadać na pytania dotyczące funkcji pieniądza, sposobów ich zarabiania oraz instytucji emitujących je na rynek.

Po prezentacjach i filmach uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy na temat NBP i jego funkcji emisyjnej, rozwiązując zadania na platformach LearningApps oraz Kahoot. Zadania te zostały również opracowane przez członków Drużyny.

Na zakończenie uczestnicy zostali poproszeni o podzielenie się swoimi wrażeniami na platformie Mentimeter, co pozwoliło organizatorom uzyskać informacje zwrotne na temat i warsztatów oraz obszarów do ewentualnej poprawy.

Z informacji uzyskanych od uczestników wynika, że warsztaty były ciekawym i pouczającym doświadczeniem, pozwalającym na lepsze zrozumienie roli NBP w gospodarce oraz procesu emisji pieniądza na rynek. Młodzież wyraziła także wysoką ocenę przedstawianych prezentacji i formy warsztatów.

Cele warsztatów zostały osiągnięte, a młodzież zgłębiła swoją wiedzę na temat NBP i jego funkcji. Forma przeprowadzonych warsztatów spotkała się z zadowoleniem uczestników.