W ramach projektu ,,Złote Szkoły’’ uczniowie klas 2ai, 2b, 3 a i 3b mieli okazję wziąć udział w warsztatach, zajęciach plastycznych, dyskusjach, scenkach dramowych, nagraniach na temat emocji towarzyszących dzieleniu się sekretami z innymi osobami oraz skutkami nieautoryzowanego rozpowszechniania zdjęć w Internecie. Ponad to brali udział w lekcji on- line Sieciakowa lekcja „Kto jest po drugiej stronie”.

Pierwszy temat, dotyczący emocji towarzyszących dzieleniu się sekretami, skłonił uczestników do refleksji nad tym, jakie uczucia mogą pojawić się, gdy powierzamy innym cos osobistego. Uczniowie podzielili się swoimi doświadczeniami, wskazując na emocje takie jak zaufanie, ulga, ale i obawy związane z możliwym naruszeniem prywatności podczas podawania np. hasła i numeru do konta bankowego.

Drugi temat poruszał kwestię sytuacji, w której osoba zauważa, że jej zdjęcie krąży w Internecie bez jej zgody. Uczniowie zastanawiali się, jak czuliby się w takiej sytuacji, rozważając zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty takiego zdarzenia. Większość uczniów podkreśliła, że brak kontroli nad własnym wizerunkiem może prowadzić do poczucia niepokoju, niepewności, a także utraty prywatności. Omówiono również sytuacje, kiedy publikacja zdjęć w Internecie może być powodem do radości, jak np. uwiecznienie miłych wspomnień czy sukcesów, ale także, kiedy może to wywołać uczucie smutku czy złości, szczególnie jeśli zdjęcie zostało udostępnione bez zgody osoby na nim przedstawionej.

Projekt ,,Złote Szkoły’’ pozwolił uczniom na głębszą refleksję nad emocjami w kontekście prywatności oraz odpowiedzialności w przestrzeni cyfrowej. Uczestnicy zyskali świadomość, jak ważne są zaufanie i szacunek wobec innych w codziennych relacjach, zarówno w realnym, jak  i wirtualnym świecie.

Wychowawcy klas: Mariola Piechurska, Małgorzata Kuczyńska, Joanna Gajda, Anna Rybarska