Comenius. Zakończenie projektu „Once upon a time…”

Dawno, dawno temu… to tytuł trzeciego projektu stworzonego  w ramach programu Comenius zrealizowanego w naszej szkole. W projekcie uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z Hiszpani, Litwy, Cypru, Rumuni, Turcji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Grecji i Portugali. Wdrażanie projektu trwało dwa lata. Rozpoczęło się we wrześniu 2013 roku, a skończyło w czerwcu 2015 roku.Trudno szczegółowo zaprezentować  zrealizowane, w tym czasie zadania. Przypomnę tylko te, które dały nam najwięcej radości i szczególnie zapadły w pamięć. Przede wszystkim mile wspominamy wizyty gości z Europy w naszej szkole i w Radomiu. Ile było przygotowań! Ile śmiechu i radości  przy spotkaniach. Uczniowie naszej szkoły przygotowali dla gości taniec grecki, rumuński i litewski, inni śpiewali piosenki, jeszcze inni pokazali scenkę ‘Romeo i Julia na Borkach’. Nauczyciele, którzy nas odwiedzili wchodzili do klas, rozmawiali z nami, uczyli nas tańców, zabaw, alfabetu itp. Spotkanie z nimi bardzo mile wspominamy.

W projekcie najważniejsze były baśnie. Najwięcej zadań dotyczyło właśnie ich. Uczniowie przetłumaczyli na język angielski legendę o smoku wawelskim,, wykonali do niej ilustrację i stronę tytułową. Powstał ebook zawierający najsłynniejsze baśnie wszystkich krajów partnerskich. Wyszukiwaliśmy podobieństwa i różnice między polska i grecka baśnią o 12 miesiącach. Pisaliśmy też baśnie. To wcale nie było takie proste i wymagało od nas dużej wnikliwości, umiejętności logicznego myślenia i analizowania tekstu literackiego.

Nauczyliśmy się także śpiewać portugalską piosenkę, nagraliśmy ją i przekazaliśmy uczniom szkoły portugalskiej. Uczniowie z Turcji z kolei uczyli się polskiej piosenki o Andersenie. Poszło im świetnie .

Wszystkie nagrane w ramach wspólnie  wydanego zbioru piosenki można zobaczyć i usłyszeć na platformie etwinning.

Jedno z zadań polegało na organizacji spotkania z mieszkającym w Radomiu  autorze książek dla dzieci. Zaprosiliśmy panią Walentynę Pawelec. Okazała się przemiłym i ciekawym rozmówcą. Wielu z nas po tym spotkaniu sięgnęło po jej książki.

Szkoda, że projekt już się skończył. Dzięki niemu przyjemniej było się uczyć się angielskiego, a poznane i stworzone w tym czasie baśnie uświadomiły nam, że wszyscy mieszkańcy Europy tak jak i my pragną by dobro zwyciężało, a prawdę szanowali wszyscy.