„Światełka pamięci dla żołnierzy”

W odpowiedzi na apel Ministra Edukacji Narodowej dotyczący miejsc pamięci narodowej społeczność naszej szkoły postanowiła włączyć się w działania. W związku z tym nauczyciele historii razem z uczniami rozpoczęli akcję „Światełko pamięci dla żołnierzy”. W ramach akcji rozpoczęła się zbiórka zniczy, świeczek, biało – czerwonych flag oraz opasek, które trafią na mogiły żołnierzy znajdujące się na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego. Zebrane znicze i świeczki delegacja uczniów zaniesie i zapali na dzień Wszystkich Świętych oraz na 11 Listopada na Święto Niepodległości. Zebrane flagi oraz biało-czerwone opaski posłużą do dekoracji mogił żołnierzy. Akcja potrwa do 8 listopada br. Zachęcamy i prosimy wszystkich ludzi dobrej woli oraz wolontariuszy do wsparcia szkolnej akcji „Światełka pamięci dla żołnierzy”- dary można przekazywać poprzez wychowawców, dostarczać do sekretariatu lub bezpośrednio do nauczycieli historii do sali 103.

Pierwsze działania w ramach akcji już mamy za sobą – w piątek 25 października wolontariusze oraz uczniowie klasy 8A pod opieką wychowawcy p. Renaty Chlibiuk oraz p. Roberta Kacy posprzątali i uporządkowali teren wokół grobów żołnierzy poległych w wojnie polsko – bolszewickiej 1919 – 1920. Uczniowie m. in. uprzątnęli opadłe liście, wyrównali i wygrabili ziemne mogiły, wyczyścili białe krzyże z mchów i porostów a na koniec zapalili znicze i odmówili modlitwę.

Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom, które już włączyły się w akcję, za ich pracę przy porządkowaniu mogił na cmentarzu, za bezinteresowną pomoc i hojność w postaci przynoszonych świeczek, zniczy oraz dekoracji oraz przede wszystkim za pamięć o poległych żołnierzach, którzy oddali życie za naszą wolność.

Serdecznie Wam Dziękujemy!

Lidia Sitarz, Robert Kaca