Pamięć o zmarłych

W dniu 24.10.2018 uczniowie klasy V d i V e,  wraz ze swoimi wychowawczyniami (p. Anną Mąkosą i Alicją Kościowską), odwiedzili Cmentarz Lotników, położony w Radomiu na rogu ul. Limanowskiego. Cmentarz ten został utworzony w 1915 r. i w latach I wojny światowej służył za miejsce pochówku ofiar konfliktu. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, przez długie lata był miejscem pochówku polskich lotników, głównie zabitych w wypadkach lotniczych po starcie z lotniska Radom-Sadków. Na cmentarzu spoczywa m.in. oficer lotnictwa ludowego Wojska Polskiego, który zginął w czasie II wojny światowej, por. Janota.      Uczniowie  oddali cześć ofiarom . Na bezimiennych mogiłach  i pomnikach  położyli wieńce, własnoręcznie wykonane i zapalili znicze. Aby wyraźniej uczcić pamięć o wszystkich zmarłych podjęli się prac porządkowych na alejkach, wskazanych przez dyrekcję  dużego cmentarza. Pięknie wygrabili liście i umieścili je w specjalnych pojemnikach. Pracowali bardzo chętnie, z wielkim zapałem. Silnie wiejący wiatr nie był dla nich żadną przeszkodą, byli szybsi od niego... Możemy być dumni, że mamy w naszej szkole taką wspaniałą młodzież.

A Kościowska A. Mąkosa