"Bieg po zdrowie" - edukacja zdrowotna

W bieżącym roku szkolnym w naszej Szkole realizowany jest program antytytoniowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie”.  Program powstał w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i skierowany został do dzieci z IV klas szkół podstawowych. Według badań HBSC z 2010 r. dzieci po raz pierwszy sięgają po papierosy już w wieku 11 lat i poniżej (13,1%). Podejmowanie prób palenia i częstość palenia wzrastają z wiekiem, szczególnie pomiędzy 11 a 13 rokiem życia. Dlatego też powstał program skierowany do 9-10 latków, czyli grupy wiekowej będącej tuż przed inicjacją tytoniową.

Głównym celem programu jest opóźnienie lub zapobieżenie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży oraz pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego. Istotnym celem realizowanej edukacji prozdrowotnej jest zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów. Program jest skierowany także do rodziców lub opiekunów uczniów.

Wsparciem w realizacji programu jest cykl filmów edukacyjnych, nagranych przez Główny Inspektorat Sanitarny wraz z ekspertami z dziedziny psychologii oraz autorami programu:

Szkolny koordynator programu: Andrzej Szczepanek