Europejski Dzień Numeru Alarmowego - prelekcja dla najmłodszych

Dnia 13 marca 2018 roku w naszej szkole odbyła się bardzo ciekawa prelekcja poprowadzona przez osoby pracujące w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu. 11 lutego obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 i z tej okazji MSWiA przygotowało dla naszych najmłodszych dzieci z klas 0-1 prelekcję o pracy operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Głównym celem spotkania była popularyzacja wiedzy na temat numeru alarmowego. Dzieci dowiedziały się, że numer 112 – to jednolity europejski numer alarmowy, który działa we wszystkich państwach UE dla różnego rodzaju zagrożeń. Numer ten nie zastępuje krajowych numerów alarmowych, lecz uzupełnia istniejące systemy  w każdym z krajów Unii Europejskiej.

Poznały zasady działania numeru alarmowego, dowiedziały się jak należy dzwonić – poprzez prowadzenie rozmów symulacyjnych z operatorami Centrum Powiadamiania Ratunkowego w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia, mienia lub środowiska i będą umiały zrobić to w sposób odpowiedzialny i właściwy. Utrwaliły znajomość 3 cyfr, które znaczą tak wiele.

Goście przygotowali dla naszych najmłodszych prezentację i quiz, aby utrwalić zdobytą wiedzę na temat powyższego tematu i obdarowali odblaskowymi breloczkami (samochodami strażackimi).

Na zakończenie spotkania została zaprezentowana pierwsza pomoc na fantomie postaci dorosłej i dziecka. Dzieci miały możliwość samodzielnie przeprowadzić udzielenie pierwszej pomocy.

Przesłaniem tej prelekcji jest podniesienie świadomości w kwestii rozważnego korzystania z numeru alarmowego 112, tylko i wyłącznie w sytuacji zagrożenia ludzkiego życia, zdrowia i mienia. Celem jest wyeliminowanie fałszywych i bezzasadnych zgłoszeń, które niejednokrotnie blokują dostęp do numeru alarmowego.

Numer 112 to nie infolinia służąca żartom i wygłupom, a centrum pomocy w nagłych przypadkach i o tym wszyscy musimy pamiętać.

D. Krupińska