Urodziny Hansa Christiana Andersena

2 kwietnia minie 216 rocznica urodzin patrona naszej szkoły - Hansa Christiana Andersena autora baśni, które zna każde dziecko.

Nie wszyscy wiedzą o tym, że znany pisarz nie rozstawał się z nożyczkami. Wycinanki to jego druga, nieznana światu pasja. Zamiłowanie do wycinania zaszczepił Christianowi jego ojciec Hans, który był szewcem. Mały Andersen bardzo często bawił się z ojcem w teatr, wycinając postacie z różnych materiałów. Umiejętność tę wykorzystywał do tego, by zabawiać przyjaciół. Robił wycinanki i improwizował opowieść o tym, co wycinał. Tworzył również  książki z obrazkami dla dzieci przyjaciół, w których umieszczał wycinki z gazet, własne rysunki, wycinanki i zabawne komentarze czy wierszyki.

Andersen chciał związać swoje życie i twórczość z teatrem.  Jednak to nie w historii teatru zapisane zostało jego nazwisko, lecz w literaturze.  Stał się najbardziej rozpoznawalnym baśniopisarzem na całym świecie.

Miłośników życia i twórczości Andersena zapraszamy do biblioteki szkolnej, celem zapoznania się z 3-tomowym zbiorem 167 baśni i opowieści H.Ch. Andersena w przekładzie Bogusławy Sochańskiej. Na szczególną uwagę zasługują ilustracje, przedstawiające wycinanki wykonane przez samego pisarza.